Obléhání města

Vy máte bohatství v zemi, které má hodnotu nula. My jsme určitá moc, která má sílu sem přitáhnout kapitál. Setkání středověku s 21. stoletím.

Na kremickém zlatě vyrostla řada evropských středověkých měst, samotná Kremnica byla bohatým městem a byla několikrát obléhána, ale nikdy dobyta. Nové metody geologického průzkumu ukázaly, že zlato je možné těžit v místě i dnes. V zemi je však už jen rozptýlené na zlatý prach a dostat jej ven je možné jen za zdrcujících podmínek pro přírodu i život města a jeho obyvatel. Několik z nich se vzepřelo, přidali se další a další a začal zdánlivě prohraný boj s nadnárodní korporací, mající za zády možná i podporu dozorujících úřadů. Hlavní protagonisté se rozhodli udělat další krok a vstoupit z aktivistické roviny do vysoké politiky. Volby však navzdory mimořádně vysokým preferencím nově zformované strany dopadly fiaskem a rozčarováním.

Místo pozastavené těžby zlata se začíná na sousedících lokalitách masivně těžit bentonit a těžební povolení pro tuto činnost mohou být přípravou pro rozšíření budoucích, z hlediska přírody zdevastovaných, lokalit i pro těžbu zlata. Kyanidová metoda luhování – jediný způsob, jak lze rozptýlené zlato získat – byla i díky úsilí Kremničanů na Slovensku zakázána, ale připravují se nové legislativní rámce – nadnárodní dohoda EU a Kanady, i nová surovinová politika státu – skrze které by i tato ochrana mohla být obcházena. Jen skončí jedna fáze, začínají se vynořovat nové otázky…

Ve filmu vystupují občané angažovaní proti těžbě, místní politici, představitelé těžařských firem a environmentalisté.

Image: Obléhání města
  • Obléhání města
  • Obliehanie mesta [SK]
  • SR, ČR, 2019, 69 min.
  • Režie: Zuzana Piussi & Vít Janeček
  • Koproducenti: D1film (CZ) a Ultrafilm (SK)
  • Film vznikl s podporou Audiovizuálného fondu (SK).