Univerzity a svoboda
Univerzita – idea a její životy v době, kdy se vzdělání stává zbožím
Nic necharakterizuje naši dobu víc, než chvění a proměna řady společenských institucí, které jsme vnímali v určité kontinuitě přesahující horizont jednoho lidského života. Nic není spojené víc s rozvojem a sebeuvědoměním euro-americké civilizace, nežli univerzity.
Občas hořeli učitelé, občas knihy, říká profesorka Dvořáková, ale univerzity se postupně staly ostrovy rozšiřování svobodného myšlení, poznání a kompetencí prorůstajících do celé společnosti a v důsledku jedním z klíčových pilířů demokratické kultury.
S komercionalizací a masifikací vzdělávání však přišly také nové výzvy, které zasahují praktické i symbolické roviny fungování vysokých škol od jednotlivostí výuky a výzkumu, přes samosprávu až po celý systém. Jak se univerzity vyrovnávají s udržením akademických svobod, které jsou zárodkem mnoha aspektů svobody obecně? Jak vypadají výzvy, kterým čelí? Jaké důsledky má jejich selhávání? Jsme schopni je rozpoznat a adekvátně na ně reagovat?
Situační společenská esej s osobním prvkem jde napříč klíčovými tématy, která zasahují vysokoškolské vzdělávání na celém světě. Jakkoli ve střední Evropě je to citelné o to víc, oč jsou její instituce oslabené diskontinutou demokratické kultury.
Mezi mluvčími filmu jsou například politoložka Vladimíra Dvořáková, jeden z nejcitovanějších britských sociologů Frank Furedi, lingvista Noam Chomsky, bývalý ministr školství a profesor sociální psychologie Stanislav Štech, jeden z hlavních protagonistů české verze reforem VŠ, proti kterým se protestovalo, vzdělávací expert a manažer vědy Jiří Nantl, investigativní novinář Jiří Štický, který se posledních několik let zabývá ekonomikou a vnitřními procesy univerzit, film odkrývá tajemný konec globálního seznamu predátorských vědeckých časopisů na příběhu Jeffreyho Bealla a reflektuje širší rámec tématu plagiátorství.
Film také reflektuje koncepční i politický zápas o podobu českého vysokého školství reflexí čtvrtstoletí fungování Akreditační komise i jejich oponentů a je rámován tragikomickou osobní linií jednoho z autorů filmu. Nejde o film o univerzitách, kterých je opravdu mnoho, ale o patologiích univerzit.
Ohlasy diváků
Myslím, že je to celkem dobrý film.
Mrzí mě, že nemůžu dávat Janečkovi s Piussi větší hodnocení – jejich aktivizmus působí syrově a opravdově. U Selského rozumu i tady jde ale prostě o ne moc dobře natočené, sestříhané a argumentované filmy. V neposlední řadě jsou v důsledku předpokládaného souhlasu a neexistující formální finesy neskutečně nudné.
Na každou svou pravdu najdete důkaz.
- Univerzity a svoboda
- University and Freedom [en]
- ČR 2019, 70 min.
- Koncept, režie a střih: Zuzana Piussi & Vít Janeček
- Kamera: Zuzana Piussi
- Dramaturgie: Jakub Felcman
- Premiéra: 16. 5. 2019
- Distribuce: Bontonfilm
- Producenti: D1film a Česká televize – TPS Petra Kubici
- Podpora: Státní fond kinematografie
Mediální ohlasy
- Do kin jde film o nepoctivých praktikách na univerzitách a krizi vzdělávání (Echo24/ČTK)
- Film otevírá klíčovou diskusi o etice (Kulturní noviny)
- Nový film autorů Selského rozumu pátrá, kam mizí svoboda na univerzitách (Deník Referendum)
- Univerzity a svoboda: Dokument poodhaluje nepříliš zářnou budoucnost (Červený koberec)