Název: Univerzity a svoboda (University and Freedom) ČR 2019, 70 min.
Logline: Univerzita – idea a její životy v době, kdy se vzdělání stává zbožím.
Koncept, režie a střih: Zuzana Piussi & Vít Janeček
Kamera: Zuzana Piussi
Dramaturgie: Jakub Felcman
Premiéra: 16.5.2019 (distribuce: Bontonfilm)
Producenti: D1film a Česká televize – TPS Petra Kubici
Podpora: Státní fond kinematografie

AŽ DO PROSINCE 2019 PROMÍTÁME S DISKUSEMI. Je možné je objednat bez dalších nákladů via www.D1film.online
Zde si můžete stáhnout podrobnosti k diskusím a diskutujícím

O FILMU

Nic necharakterizuje naši dobu víc, než chvění a proměna řady společenských institucí, které jsme vnímali v určité kontinuitě přesahující horizont jednoho lidského života. Nic není spojené víc s rozvojem a sebeuvědoměním euro-americké civilizace, nežli univerzity.
Občas hořeli učitelé, občas knihy, říká profesorka Dvořáková, ale univerzity se postupně staly ostrovy rozšiřování svobodného myšlení, poznání a kompetencí prorůstajících do celé společnosti a v důsledku jedním z klíčových pilířů demokratické kultury.
S komercionalizací a masifikací vzdělávání však přišly také nové výzvy, které zasahují praktické i symbolické roviny fungování vysokých škol od jednotlivostí výuky a výzkumu, přes samosprávu až po celý systém. Jak se univerzity vyrovnávají s udržením akademických svobod, které jsou zárodkem mnoha aspektů svobody obecně? Jak vypadají výzvy, kterým čelí? Jaké důsledky má jejich selhávání? Jsme schopni je rozpoznat a adekvátně na ně reagovat?
Situační společenská esej s osobním prvkem jde napříč klíčovými tématy, která zasahují vysokoškolské vzdělávání na celém světě. Jakkoli ve střední Evropě je to citelné o to víc, oč jsou její instituce oslabené diskontinutou demokratické kultury.
Mezi mluvčími filmu jsou například politoložka Vladimíra Dvořáková, jeden z nejcitovanějších britských sociologů Frank Furedi, lingvista Noam Chomsky, bývalý ministr školství a profesor sociální psychologie Stanislav Štech, jeden z hlavních protagonistů české verze reforem VŠ, proti kterým se protestovalo, vzdělávací expert a manažer vědy Jiří Nantl, investigativní novinář Jiří Štický, který se posledních několik let zabývá ekonomikou a vnitřními procesy univerzit, film odkrývá tajemný konec globálního seznamu predátorských vědeckých časopisů na příběhu Jeffreyho Bealla a reflektuje širší rámec tématu plagiátorství. Film také reflektuje koncepční i politický zápas o podobu českého vysokého školství reflexí čtvrtstoletí fungování Akreditační komise i jejich oponentů a je rámován tragikomickou osobní linií jednoho z autorů filmu. Nejde o film o univerzitách, kterých je opravdu mnoho, ale o patologiích univerzit.

Filmový přehled o filmu.

TRAILER


 

Pár mediálních ohlasů:
Echo24/ČTK: Do kin jde film o nepoctivých praktikách na univerzitách a krizi vzdělávání
Kulturní noviny: Film otevírá klíčovou diskusi o etice
Deník Referendum: Nový film autorů Selského rozumu pátrá, kam mizí svoboda na univerzitách
Červený koberec: Univerzity a svoboda: Dokument poodhaluje nepříliš zářnou budoucnost  

Rozhovory:
Blisty - rozhovor se Zuzanou Piussi
Kapitál - rozhovor s Vítem Janečkem